MAJA DOBKOWSKA
Ach, te mądre metafory, czyli wykorzystanie metafor, analogii i symboli w pracy tutorskiej
To będzie niezapomniany, kolorowy i twórczy warsztat narzędziowy. Podczas warsztatu podzielę się, jak tutorsko wykorzystuję metafory i co to do spotkań tutoringowych wnosi (szczególnie w kontekście tutoringu rozwojowego, ale nie tylko).
Zanurzymy się w świat obrazów, archetypów i ukrytych znaczeń, zobaczymy również jak analogie pomagają zrozumieć sedno problemu i co zyskujemy, (a co ryzykujemy) komunikując się za ich pomocą. Zobaczymy, w których momentach pracy tutorskiej jest czas i miejsce na metafory, czego wymaga to od duetu tutorskiego i jak ze świata marzeń i snów wracać na ziemię, by rozwiązywać realne problemy.
Zapraszam w szczególności tych, którzy nie boją się sztuki, kredek i abstrakcji. A zaraz potem tych, którzy troszkę się boją, ale są gotowi otworzyć się na coś nowego.
DOŚWIADCZENIE
Trenerka i edukatorka, animatorka kultury, autorka gier szkoleniowych, programów edukacyjnych i rozwojowych, a także (po godzinach) pisarka książek dla dzieci. Pasjonuje ją kreatywność oraz wszystko, co pozwala ją doskonalić. Pracuje równie chętnie z dorosłymi, jak i z dziećmi i młodzieżą. Na co dzień prowadzi szkolenia, tutoringi i warsztaty rozwojowe, ale bardzo chętnie eksploruje również obszary łączące rozwój kompetencji społecznych z teatrem, sztuką, literaturą. Zrealizowała kilkanaście spektakli teatralnych z dziećmi, w swojej pracy skupiając się przede wszystkim na terapeutycznym i społecznym działaniu technik dramowych. Prowadzi również projekty edukacyjne dotyczące literatury, sztuki i teatru. W roku 2021 wraz z grupą kobiet, zrealizowała autorski spektakl terapeutyczny „Co byś zrobiła, gdybyś się nie bała?”. Jest entuzjastką i doświadczoną trenerką programu Odyseja Umysłu. W Collegium prowadzi zajęcia dotyczące grywalizacji, a także Szkoły Tutoringu.
EDUKACJA
Jako rodowita Krakowianka, studiowała i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Praktycznie roli trenera i edukatora uczyła się w Ośrodku Twórczej Edukacji „Kangur”, którego pracownikiem była przez 10 kolejnych lat, a współpracownikiem pozostaje do dziś. Dyplom trenera uzyskała w 2012 roku, kończąc Szkołę Trenerów Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest certyfikowanym tutorem, a także trenerem programu odyseja Umysłu.
OSOBIŚCIE
Zajmuje ją tworzenie opowieści, spektakli, piosenek, scenariuszy i wystaw. Od młodzieńczych czasów harcerskich chętnie angażuje się społecznie. Po godzinach jest chaotyczną, ale zorientowaną na relacje organizatorką życia domowego, niezbyt konsekwentną opiekunką psa o imieniu Cola i aktywną spacerowiczką. Jak tylko może, ucieka z miasta, najchętniej do domu swojego dziadka nad pewnym małopolskim jeziorem. Od dziecka kocha wszystko, co związane z wodą, a w szczególności pływanie długodystansowe. Lubi ludzi (ma nadzieję, że z wzajemnością).