XII OGÓLNOPOLSKI KONGRES TUTORINGU
Racjonalność jest tym, co wyróżnia naszą kulturę od jej zarania. Starożytna filozofia zrodziła się z potrzeby racjonalnego wyjaśnienia i zrozumienia świata, a nowożytne nauki ścisłe pokazały siłę rozumu, z której korzystamy wszyscy na co dzień. Tak intensywny rozwój nauki nie byłby możliwy bez relacji mistrz-uczeń. Historia pokazuje jednak, że relacje te, choć skuteczne i oparte na intelekcie, nie musiały być przyjazne, partnerskie, ani oparte na empatii. C.S. Lewis czy R. Oppenheimer to znane postacie, które miały szczęście posiadania wybitnych tutorów. Były to relacje trudne – by nie powiedzieć toksyczne. Nadmierne wymagania, ostra krytyka, rzucanie na zbyt głęboką wodę, oschłość w kontaktach międzyludzkich… To częste cechy mistrzów wychowujących uczniów, którzy ich przerośli.
Dziś widzimy, że dobre relacje nie muszą wykluczać wysokich osiągnięć, ani stać w sprzeczności z kierowaniem się racjonalnością.
Badania pokazują, że młode pokolenia stają się coraz bardziej wrażliwe psychiczne, podatne na psychiczne zranienia i depresję.
Mały Książę mówił, że prawda bez miłości zabija – czy dzisiaj większym zagrożeniem nie jest miłość bez prawdy?
Nie pytamy: racje czy relacje, rozum czy emocje, bo jest dla nas jasne, że ważne są obie. Pytanie dotyczy raczej proporcji, balansu i tego, czego bardziej potrzebuje dzisiejszy świat, dzisiejsza kultura i dzisiejsi uczniowie i studenci.
W trakcie inspirujących wystąpień i dyskusji panelowej nasi prelegenci zmierzą się m.in. z następującymi pytaniami: Na czym opierają się relacje: emocjach czy racjach?
KONTAKT
Koordynator Kongresu:
Bartosz Fingas
e-mail: bartosz.fingas@cw.edu.pl
tel. +48 667 886 614
Informacje i pytania:
e-mail: kongres@cw.edu.pl
Nr konta: BGŻ BNP Paribas SA 80 1600 1462 1871 7586 4000 0003